Korzet a zdraví

10. září 2010 v 12:20 | Black Dahlia |  O korzetech
Několik slov o možných příznivých i nepříznivých vlivech korzetu na naše zdraví.


O zdravotních rizikách nošení korzetu toho již bylo napsáno i řečeno mnoho, na toto téma se rádi vyjadřují lékaři, laici i samotné nositelky. Zatímco některé domněnky byly vědecky potvrzeny, jiné nebyly nikdy dokázány. V první řadě je třeba si uvědomit, že je podstatný rozdíl mezi nošením korzetu a jeho pravidelným těsným stahováním. Většina probíraných rizik a negativních vlivů korzetu na zdraví se týká pouze každodenního stahování za účelem deformace pasu. V takových případech pak skutečně dochází k výrazným změnám uspořádání vnitřních orgánů: Bránice je tlačena směrem nahoru, což znemožňuje dýchání do břicha. Spodní žebra jsou tlakem tvarována do podlouhlého tvaru. Také játra a žaludek jsou deformovány. Ledviny jsou tlačeny směrem dolů, stejně tak střeva, což může mít za následek trávicí potíže. Jakkoli zní takový popis děsivě, realita není ani tak bolestivá jako spíš nepohodlná. V minulých stoletích byly takto do korzetů těsně stahovány dívky od útlého mládí.
Nosíte-li však korzet příležitostně nebo se nestahujete příliš, žádná z výše uvedených deformací vám nehrozí.


Osobně považuji za nejpřínosnější funkci korzetu rovné držení zad, ke kterému nutí. Většina problémů se zády je zapříčiněna hrbením a ochablým svalstvem. Většinu dne sedíme zhroucení za stolem ve škole či práci. Korzet vám nedovolí se hrbit, jakmile se o to pokusíte, začne nepříjemně tlačit. Vůbec nejlepší jsou z tohoto hlediska overbusty s vyvýšenou zadní částí na lopatky. Přestanete-li se hrbit, nejen že vám to bude víc slušet, ale předejdete tak bolestem zad v pozdějším věku.
Korzet také dokáže poskytnout zádům mnohdy neocenitelnou oporu. Jedna praktická zkušenost za všechny: Kdo rád jezdí na kocerty a festivaly, určitě dobře ví, jak zoufale dokáže bolet bederní páteř při mnohahodinovém stání na jednom místě bez možnosti pohybu. Letos poprvé mě po třídenním festivalu záda ani trochu nebolela, a to jsem stála několik hodin v první řadě, kde nebyl prostor ani pro pořádné nadechnutí. Pak jsem si uvědomila, že jsem celé tři dny měla na sobě korzet a zpětně jsem za tento nápad byla moc ráda.
Jedinou nevýhodou je, že budete-li se do korzetu stahovat denně, prakticky přebere funkci zádových svalů, které tímto ochabnou, proto radím: Noste korzet a pravidelně cvičte.

Kvalitní, na míru ušitý korzet může podpořit léčbu některých vad páteře, ale zároveň může v jistých případech uškodit, proto se poraďte o vhodnosti nošení korzetu s odborným lékařem, trpíte-li vážnější vadou páteře.


Nošení korzetu má do jisté míry vliv také na trávení. Zaznamenala jsem, že mám-li na sobě korzet, prakticky nepociťuji hlad a sním toho za den podstatně méně. Nedoporučuji konzumovat větší porce jídla v těsně zašněrovaném korzetu, nepovažuji to za zdravé. Osobně to praktikuji tak, že si korzet před jídlem povolím, dopřeji tělu nějaký čas na trávení a pak zase pomalu dotahuji. V případě menší svačinky není toto opatření nutné.


V žádném případě nedoporučuji stahování korzetem v těhotenství!


Především estetickým problémem jsou otlačeniny, které na těle zůstávají po sundání korzetu. Návrat do původního stavu závisí jednak na čase v korzetu stráveném a také na vlastnostech kůže každého jedince. Ocelové kostice mohou způsobit odřeniny a podlitiny. Odřeninám lze předejít nošením kvalitní bavlněné košilky pod korzet.


Ačkoli z výše uvedeného vyplývá, že střídmé nošení korzetu, je ze zdravotního hlediska spíše přínosné, mějte prosím na paměti, že každé tělo je jiné a každé má tedy jiné nároky a potřeby. Naslouchejte prosím signálům, které vám tělo dává a nenuťte ho k ničemu, co se mu příčí. Zdraví máme jen jedno.

deformace orgánů
Vpravo: Normální rozmístění orgánů v těle. Vlevo: Přemístění orgánů jako následek každodenního stahování korzetem.
 


Komentáře

1 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 10. září 2010 v 12:44 | Reagovat

ta ženská vlevo má takovej vkulenej výraz :-D
a mám ještě jedno plus - korzet taky brání záda před průvanem =) mě je vždycky kosa, když si ho sundám

2 Black Dahlia Black Dahlia | E-mail | Web | 10. září 2010 v 12:48 | Reagovat

No třeba ty moje moc nebrání, šiju si je celkem krátké. Zima je ti proto, že ses v něm pěkně zapařená a pak tě snadno ofoukne:-D

3 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 10. září 2010 v 13:03 | Reagovat

to je jedno, proč to je, prostě mě to hřeje :-D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama