Střihy korzetů

13. dubna 2010 v 13:40 | Black Dahlia |  Objednávky
Zaznamenala jsem, že nabídka českých tvůrců korzetů není střihově příliš pestrá. Co však považuji za horší, ještě místy terminologicky naprosto nepřesná. Zastávám názor, že zákazník si za své peníze zaslouží nejen dobře odvedenou práci, v našem případě kvalitně ušitý korzet, ale i pravdivé informace. Zavádějící názvosloví a další nepřesnosti nejsou na místě.

V tomto článku naleznete přehled střihů z mé nabídky. U každého střihu je vyobrazení předního a zadního pohledu na korzet včetně popisu a funkce.
Vybírat můžete z níže uvedených variant, máte-li však vlastní návrh, neváhejte mi ho sdělit, jakýmkoli novým nápadům jsem víc než nakloněna :-)

Střihy


Victorian corset

Jedna z nejznámějších variací na viktoriánský střih z roku 1890. Korzety v této době byly šity tak, aby tvarovaly pas ze všech stran, takže při větším stažení vytváří klenuté bříško, které bylo tehdy velmi žádoucí. Ve své době mívaly korzety ještě specifické ocelové háky lžícovitého tvaru, tzv. spoon busk. Tyto háky byly ve spodní části prohnuté, aby byl pro bříško dostatečný prostor.

Tento střih lze realizovat jako underbust, midbust i overbust. Může být ušit z deseti nebo dvanácti dílů. Dají se použít korzetové háky i přední šněrování.

victorian corset
back

1890 Corset

Pozdně viktoriánský střih, který klade důraz nejen na pas, ale i na boky díky klenutí. Zadní část je tvarována tak, aby podpořila správné držení zad. Boční díly umožňují zajímavou práci s barevným rozvržením.

Tento střih lze realizovat jako underbust, midbust i overbust. Je ušitý z dvanácti dílů (+2 na bocích). Dají se použít korzetové háky i přední šněrování.

1890 corset-back


Ribbon corset

Tento střih dostal svůj název podle toho, že je šitý z proužků. Korzety tohoto typu se šily v letech 1897-1904. Časově tedy spadají především do edwardiánské doby. Ribbon vznikl jako zjednodušený nástupce viktoriánských korzetů. Původně se jednalo o velice jednoduchý, málo vyztužený korzet, aby si ho ženy byly schopné ušít samy.

Má verze ribbon korzetu je z deseti dílů. Z toho jsou dva svislé pruhy na bocích, které mohou (ale nemusí) být celé vyztužené kosticemi. Tento střih může mít pouze podobu underbustu. Dají se použít korzetové háky i přední šněrování.

ribbon corset
ribbon corset-back


S-shaped corset

V zahraničí zvaný též "S-bend" nebo "Straight front" pro rovný přední profil a esovité prohnutí těla směrem dozadu, které tvoří. Korzety tohoto stylu se nosily v letech 1900-1910. Dnes jsou oblíbené pro okamžitý efekt plochého bříška, nejsou však vhodné pro každodenní nošení právě z důvodu prohnutí zad v bederní oblasti.

Střih, který nabízím je vytvořen podle korzetu pocházejícího přibližně z roku 1905, samozřejmě s drobnými úpravami. Skládá se z dvanácti dílů. Tento střih může mít podobu underbustu, midbustu i overbustu. Lze použít korzetové háky i přední šněrování.

edwardian corset
back


Underbust

Underbust, jak je patrné z názvu, je korzet v délce pod prsa. Je vhodný prakticky pro každého. Dá se nosit pod oblečením jako součást prádla nebo jako svrchní oděv přes halenku či šaty.

Midbust

Nebo chcete-li tříčtvrteční korzet, je o něco nižší než overbust, horní okraj končí přibližně v půlce prsou. Je ideální pro menší prsa, protože je nadzvihne a vytvoří tak krásně plný dekolt. Lze nosit samostatně (pro odvážnější :-) nebo například přes halenku.
(V tabulce tvarování okrajů platí pro tříčtvrteční overbust varinaty "žlábek" a "rovný".)

Overbust

Overbust, nebo-li korzet přes prsa, bývá nošen nejčastěji jako svrchní oděv. Tento střih je vhodný i pro větší poprsí, protože je překrývá celé, což je pro nositelku pohodlné i praktické zároveň.Tvarování okrajů

Do tabulky jsem zpracovala nejčastěji užívané možnosti tvarování, v případě požadavku na nějaký specifický tvar mě kontaktujte, bude-li to v mých silách, ráda vyhovím.

corset style
 


Komentáře

1 CursedSerafim CursedSerafim | E-mail | 12. září 2010 v 19:08 | Reagovat

Ahoj! Asi si mě nepamatuješ, ale jednou jsem na diskuzi o korzetech žádala o radu ohledně střihu korzetů. Ty ses mi jako jediná ozvala 8-) Zrovna teď prohledávám všechny možné stránky ve kterých je alespoň o něčem zmínka, ale marně. Ráda bych se zeptala jestli by ta pomoc byla možná, protože na internetu se nic normálního nedá najít :-(

2 Black Dahlia Black Dahlia | E-mail | 13. září 2010 v 13:45 | Reagovat

Napiš mi na e-mail, s čím pesně si nevíš rady, pokud budu umět, poradím :)

3 SergiooV SergiooV | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:30 | Reagovat

I found this page on 19th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama